Być w kontakcie

Być w kontakcie

  • Post author:
  • Post category:Blog

Co to znaczy być w kontakcie ze sobą?

Idąc za Lowenem:

“Być w kontakcie to znaczy mieć świadomość własnego ciała, jego wyrazu, otwartości lub zamkniętości, istniejących w nim napięć.”

Dlaczego czucie swojego ciała jest takie ważne? Co ma ciało do tego wszystkiego? Ano tym, co człowiek czuje jest właśnie jego ciało. Nie ma uczuć poza ciałem. Ciało jest swojego rodzaju komunikatorem, które reaguje na rozmaite wydarzenia spokojem, rozluźnieniem, napięciem, zmianą oddechu, rytmu serca, bólem.

Początkowo wysyła subtelne sygnały, gdy ich nie słuchamy prędzej czy poźniej doświadczymy dolegliwości fizycznych i psychicznych. Już jako dzieci dostosowując się do wymagań i oczekiwań rodziców, otoczenia (“niewinne” zapnij bluzę od mamy, kiedy jest ci gorąco, “zjedz do końca” kiedy żołądek odmawia współpracy, uciszanie albo wręcz karanie za płacz, niemożność wyrażenia złości, sprzeciwu itp.) szybko odcięliśmy się od swojego ciała, swoich uczuć, nauczyliśmy się nie ufać naszym zmysłom, a tym samym naszym doznaniom i reakcjom, zaczęliśmy wypierać nasze emocje. Nie zdajemy sprawy sobie z napięć mięśniowych, które nas ograniczają i blokują, a które bardzo często przyczyniają się do lęku i poczucia bezsilności.

Gdy nie jesteśmy w kontakcie ze sobą, nie mamy dostępu do samego siebie…

… swoich potrzeb, pragnień, zasobów, nie potrafimy wyznaczyć granic, nieświadomie działamy schematycznie, z biegu, wszystkie problemy lokalizujemy w świecie zewnętrznym, często stajemy się bardzo “użyteczni”, podejmujemy wysiłki (typu oddawanie się dobroczynności, wolontariat, pogoń za sukcesem, gromadzenie bogactwa, pieniędzy, zdobywanie rozgłosu, sławy, kolejne tytuły, kariera itp), które okażą się zupełnie bezcelowe ponieważ nie będą one miały wpływu na nasze życie wewnętrzne, nadal będziemy odczuwać pustkę i frustrację nie zdając sobie sprawy tego dlaczego tak jest.

Jeśli nie mamy kontaktu ze sobą, z własnym ciałem to nie mamy kontaktu z życiem, nie potrafimy nawiązywać szczerej, zdrowej relacji z innymi ludźmi.

Dlatego najważniejsza więź w naszym życiu, a zarazem paradoksalnie najtrudniejsza do nawiązania, to ta z samym sobą, to bycie w kontakcie ze sobą, swoim ciałem. A to oznacza dostrzeganie ważnych części siebie, które ciągle coś nam komunikują, mówią o naszych potrzebach, granicach, wartościach, to bycie szczerym w stosunku do siebie, to troska i uważność w stosunku do siebie.