Ciało

Ciało

  • Post author:
  • Post category:Blog

Czy można zajmować przestrzeń i nie być z nią w kontakcie? Czy można mieć ciało i w ogóle go nie czuć? Czy można nie czuć siebie? Można – miałam przez większość życia;).

Ciało jest z Tobą od samego początku do ostatniego tchnienia. Ciało czuje. Zawsze jest dla Ciebie, służy Ci najlepiej jak potrafi. Dzięki niemu doświadczasz przyjemności, chodzisz, widzisz, słyszysz, smakujesz, stawiasz się do życia, do swoich obowiązków. A czy Ty jesteś dla swojego ciała? Czy słyszysz jego potrzeby i sygnały jakie Ci wysyła? Czy wsłuchujesz się w nie i traktujesz je z należytym szacunkiem i miłością? Czy masz na nie zgodę? Czy je czujesz?

Gdy nie czujemy swojego ciała nie czujemy się bezpiecznie, rozpaczliwe szukamy wsparcia i odpowiedzi na zewnątrz, uciekamy w głowę a tam wiadomo tysiące myśli na minutę. I wszystkie mogą być tak samo prawdziwe jak i nieprawdziwe. A to właśnie kontakt, więź ze swoim ciałem jest źródłem spokoju i poczucia bezpieczeństwa.

Powrót do ciała może być trudny, bo tam właśnie są zapisane i utknięte emocje, od których uciekamy, które kiedyś zamroziłyśmy, bo tak naprawdę nie miałyśmy wyjścia. I nasze ciało nauczyło się odcinać automatycznie w chwilach, gdy robi się trudno i niewygodnie. Każda z nas to zna, nie dotyczy to tylko i wyłącznie osób, które przeżyły ciężkie traumy w dzieciństwie. Czasem zmroziły nas zwykłe sytuacje, gdzie nie mogłyśmy wyrazić bólu i cierpienia.

A świadomość ciała jest kluczem do samopoznania. Nie możemy poznać siebie jeśli nie potrafimy czuć, odczytywać i interpretować wrażeń fizycznych, których doświadczamy w ciele. Kiedy czujesz siebie to na podstawie tych wewnętrznych odczuć możesz dokonywać wyborów. Ponieważ czujesz to wiesz, czego chcesz, potrzebujesz, co jest dla Ciebie dobre a co złe. Z ciałem trzeba się zaprzyjaźnić, rozmrozić je i nauczyć się w nim przebywać. Życie to czucie:). Emocje nie są złe, emocje to zdrowie:)

Ściskam,

Karolina