Dojrzałość emocjonalna

Dojrzałość emocjonalna

  • Post author:
  • Post category:Blog

Dojrzałość często kojarzona jest z wiekiem, latami doświadczenia życiowego. Ale Twój wiek w dowodzie to tylko liczba. Niestety u większości z nas wiek biologiczny nie jest tożsamy z wiekiem mentalnym, emocjonalnym.

Pełno wokół nas dorosłych, którzy mimo, iż odnieśli różnego rodzaju sukcesy to ich dojrzałość emocjonalna znajduje się na poziomie 3,4-latka. Wielu z nas działa z pozycji zranionego małego dziecka, które utknęło w swoich traumach, emocjach i teraz za wszelką cenę i na różne sposoby stara się zwrócić na siebie uwagę, udowodnić swoją rację, wartość, chce być podziwiane, doceniane, chwalone, szuka winy i winnych w innych, zależy od opinii innych, często się obraża, złości, tupie nogą i nie potrafi wziąć odpowiedzialności za siebie i swoje życie. Z tej pozycji bardzo trudno zbudować szczęśliwe i spełnione życie, udany związek, relacje. Warto się temu przyjrzeć, by móc zacząć nad sobą pracować i dać sobie szansę na udane i dobre życie.


Kiedy jesteś dojrzała?

Dojrzała jesteś wtedy, gdy bierzesz odpowiedzialność za siebie, swoje życie, słowa, czyny.
Dojrzała jesteś wtedy, gdy przestajesz chcieć zmieniać innych i zamiast tego skupiasz się na zmianie siebie.
Dojrzała jesteś wtedy, gdy widzisz innych i akceptujesz ich takimi, jakimi są.
Dojrzała jesteś wtedy, gdy rozumiesz, że każdy ma prawo do swojej racji i ona wynika z własnego punktu widzenia.
Dojrzała jesteś wtedy, gdy w związku, relacji przestajesz przywiązywać się do oczekiwań czegoś w zamian a dajesz dla przyjemności dawania.
Dojrzała jesteś wtedy, gdy przestajesz udowadniać innym swoją rację i wartość.
Dojrzała jesteś wtedy, gdy nie szukasz aprobaty i uznania w oczach innych.
Dojrzała jesteś wtedy, gdy przestajesz szukać potwierdzenia własnej wartości na zewnątrz i przestajesz być zależna od opinii innych.
Dojrzała jesteś wtedy, gdy żyjesz w zgodzie ze sobą i ufasz sobie.
Dojrzała jesteś wtedy, gdy masz świadomość siebie, swoich potrzeb i pragnień.
Dojrzała jesteś, gdy dajesz sobie prawo do popełniania błędów z pełną świadomością, że należy z nich wyciągać wnioski.
Dojrzała jesteś wtedy, gdy przeciwności, jakie pojawiają się na Twojej drodze zaczynasz traktować jako wyzwania, okazję do rozwoju i wzrostu.
Dojrzała jesteś wtedy, gdy potrafisz zaakceptować to, co ofiaruje Ci życie oraz to czego nie możesz zmienić i na co nie masz wpływu.
Dojrzała jesteś wtedy, gdy przestajesz narzekać i skupiać się na rzeczach, których nie lubisz i Cię uwierają i masz odwagę je zmienić lub po prostu zaakceptować.
Dojrzała jesteś wtedy, gdy potrafisz odpuścić i wybaczyć, i sobie i innym.
Dojrzała jesteś wtedy, gdy jesteś świadoma swoich myśli, uczuć i emocji i potrafisz nimi zarządzać.
Dojrzała jesteś wtedy, gdy masz świadomość, że jesteś częścią całości, że wszyscy są ważni i każdemu należy się szacunek.
Dojrzała jesteś wtedy, gdy akceptujesz siebie i uważasz się za wystarczającą i w związku z tym nie masz potrzeby umniejszać drugiemu człowiekowi i poniżać go, po to, by poczuć się lepiej.
Dojrzała jesteś wtedy, gdy nie szukasz miłości i szczęścia na zewnątrz, bo wiesz, że one nie mają źródła poza Tobą.
Dojrzała jesteś wtedy, gdy masz świadomość, że cały otaczający Cię świat jest ogromnym lustrem, w którym odbija się Twoje wnętrze.


Ta dojrzałość nie nadchodzi wraz z upływem lat, nie pojawia się znikąd ale powstaje dzięki temu, czego nauczyłaś się przez całe życie. Ona wymaga codziennej pracy, wysiłku, zaangażowania, inwestycji, dobrych intencji i ochoty na spojrzenie w głąb siebie, po to by być bliżej siebie i móc za sobą podążać.


Karolina