O bólu…

O bólu…

  • Post author:
  • Post category:Blog

Ból to nie zabawa. Ból to nie przyjemność. Nikt nie chce czuć bólu, zranienia, odrzucenia, samotności, lęku, strachu, rozczarowania, złości.

Obawiamy się tego, że ból będzie trwał w nieskończoność, że nie będziemy mogli sobie z nim poradzić i funkcjonować. Od najmłodszych lat uczymy się od niego dystansować i znieczulamy, to taki mechanizm przetrwania. Ale on wcale nie znika, tłumienie bólu nie pozostaje bez konsekwencji.

Odrzucając ból odrzucasz część siebie, odrzucasz swoje człowieczeństwo. Cierpi na tym Twój dobrostan psychiczny, zaczyna szwankować Twoje zdrowie fizyczne. Każda choroba ma swoją historię – ciała nie oszukasz, ono wszystko pamięta, początkowo wysyła Ci subtelne sygnały a gdy je ignorujesz zaczyna chorować.

Ból zawsze niesie ważne informacje dla nas. I zawsze masz wybór: albo go ignorujesz i wypierasz, albo się w nim zapadasz albo po prostu zaczynasz się nim zajmować i słuchasz tego, co ważnego ma Ci do powiedzenia i traktujesz te poranione części siebie z miłością. I to jest właśnie zmiana – zmiana to Twój wybór.

Karolina