Stan fizyczny a stan duchowy i emocjonalny

Stan fizyczny a stan duchowy i emocjonalny

  • Post author:
  • Post category:Blog

Czy znasz przynajmniej jednego człowieka, który wiódł szczęśliwe i pełne spełnienia życie i nagle zapadł na przewlekłą, ciężką chorobę? Ja osobiście nie.

Zwykliśmy uważać, że choroby się nam przydarzają, pojawiają się znikąd, nagle i znienacka. Osobiście uważam, że choroby nie powstają tak “po prostu” z niczego. Nie bez powodu zwykło się mawiać “w zdrowym ciele zdrowy duch”. Nie da się oddzielić ciała od duszy i emocji, stan fizyczny zawsze wiąże się ze stanem duchowym i emocjonalnym. Stąd dolegliwości, choroby jakie występują w naszym ciele zwykle zwracają nam uwagę na to, co się dzieje w naszym życiu.

I nie namawiam Cię tutaj do zrezygnowania z leczenia jakie oferuje medycyna tradycyjna. Ale co jeśli jednocześnie potraktowałbyś chorobę jako szansę na zrozumienie tego, co dzieje się nie tak w Twoim życiu? Co jeśli wsłuchałbyś się w swoją chorobę, ciało i spytał z czym przychodzi, czego potrzebuje, co mogę zmienić, poprawić?

Wszyscy doskonale wiemy jak istotny wpływ ma na nasze zdrowie dieta. Ale dieta to nie tylko pożywienie jakie dostarczasz swojemu organizmowi. Dieta to również Twoje otoczenie, ludzie jakimi się otaczasz, informacje jakie do siebie dopuszczasz, słowa jakich używasz, Twoje emocje a także myśli, przekonania na Twój temat, na temat ludzi i świata. To wszystko to, czym karmisz się na co dzień, wszystko to wpływa na Twój dobrostan fizyczny i psychiczny. Wyparte traumy i emocje również pustoszą nasz układ nerwowy.

Choroba jest wysiłkiem, jaki czyni natura, aby uzdrowić człowieka. Od choroby możemy się zatem nauczyć, jak odzyskać zdrowie, a to, czego chory pragnie się koniecznie pozbyć, skrywa prawdziwe złoto, którego nie sposób znaleźć nigdzie indziej.” – Carl Gustav Jung

Cała nasza kultura niestety skonfigurowana jest na karmienie naszego ego i wywoływanie w nas strachu. Nieustannie jesteśmy bombardowani informacjami, rzeczami, które sprawiają, że tkwimy w tym, co negatywne, w niepokoju a to wszystko obniża naszą odporność i nastrój. Jak myślisz, tak się czujesz, a jak się czujesz tak wibrujesz i przyciągasz dokładnie to, czym wibrujesz. Dlatego bądź uważny, celowo i świadomie wybieraj to, czym się karmisz. Masz wolną wolę – Ty decydujesz o tym, co do siebie dopuszczasz, Ty możesz wybierać swoje myśli i przekonania, Ty jesteś odpowiedzialny za swoje emocje i co z nimi robisz, Ty odpowiadasz za siebie, swoje życie i swoje zdrowie. Co w środku to na zewnątrz.

Karolina