Świadomość ciała

Świadomość ciała

  • Post author:
  • Post category:Blog

Wielu z nas ma bardzo ograniczoną świadomość ciała albo w ogóle nie potrafi przebywać w ciele. Żyjąc w umyśle, będąc w świecie myśli, nieustannie analizując co się stanie za chwilę, jutro, za miesiąc, za rok, wspominając to, co było w przeszłości, przestajemy zauważać doznania i sygnały płynące z naszego ciała.

A nasze ciała nieustannie mówią do nas, komunikują się z nami, przekazują całą masę informacji związanych zarówno z naszym stanem fizycznym jak i psychicznym. Nasze ciała to też lustrzane odbicia naszych myśli i przekonań i noszą one w sobie zapis całego naszego życia oraz jak pokazują badania życia wcześniejszych pokoleń (tzw. pamięć komórkowa i genetyczna). Wszystkie nasze emocje, uczucia, doznania zostały w naszym ciele zapisane a bardzo często zablokowane.

Zdecydowana większość z nas odcięła się od swoich ciał już w dzieciństwie. Wiele ofiar wykorzystywania seksualnego, przemocy fizycznej i emocjonalnej aby przeżyć i funkcjonować musiała wyprzeć lub odciąć od siebie te bolesne doświadczenia i niejako udawać, że nigdy nie miały miejsca. To taki mechanizm obronny, dzięki temu dajemy sobie szansę na “wstrzymanie” sytuacji nie do zniesienia. Dlatego właśnie bardzo często nie potrafimy przypomnieć sobie szczegółów z traumatycznych wydarzeń albo pewnych wydarzeń w ogóle nie pamiętamy. Nieświadomie bronimy się przed bólem, którego nie potrafimy uzdrowić. Z traumami niestety jest tak, że jeśli do nich nie wrócimy, jeśli nie pozwolimy sobie odczuć wszystkich tych trudnych emocji z nimi związanych, to nigdy nie będziemy w pełni dojrzali, nigdy nie staniemy się w pełni autonomicznymi jednostkami, które świadomie decydują o tym, jak wygląda ich życie.

I głównym powodem, dla którego wielu z nas nie ma kontaktu ze swoim ciałem jest właśnie lęk przed spotkaniem się z zapisanymi w nim bolesnymi emocjami, wspomnieniami. A to z kolei powoduje odczuwanie chronicznego bólu, zmęczenia, niewyjaśnionych lęków, poczucie pustki, odrętwienia, rozbicia, zagubienia, obojętności, depresję, nałogi a nawet chorobę.

Nasze ciała naprawdę mają świadomość, czują wszystko – nasze emocje, nasze przekonania, myśli, słowa, które wypowiadamy do siebie, jak i do innych, nasze wibracje. Najnowsze badania i techniki obrazowania mózgu udowadniają, że zdrowie ciała jest połączone ze stanem naszej psychiki i poziomem wewnętrznej równowagi. Choroba nie powstaje przypadkowo, ot tak, z dnia na dzień. Podupadanie i choroby ciała spowodowane są konfliktami i cierpieniem wewnątrz stąd skupianie się wyłącznie na leczeniu objawów z ciała często nie rozwiązuje problemu, który leży znacznie głębiej. Zamiast maskować, odurzać, zagłuszać sygnały płynące z ciała może warto spróbować je zauważyć, wsłuchać się w nie i zrozumieć? Choroba tylko pokazuje nam tylko, że coś w naszym życiu nie gra, wymaga zmiany bądź korekty, że nie jest z nami dobrze, że i najwyższy czas się sobą zaopiekować najlepiej, jak potrafimy. I absolutnie nie namawiam Cię do rezygnacji z leczenia, jakie oferuje medycyna tradycyjna – zwłaszcza jeśli Ci to pomaga, ale co jeśli wspomogłabyś i wsparła swój proces zdrowienia dzięki własnej pracy wewnętrznej i sprawdziła jaka siła samouzdrowienia kryje się w Tobie?

I pierwszym krokiem ku temu jest nawiązanie kontaktu z ciałem. Aby zrozumieć swoje ciało i jego język trzeba nauczyć się w nim przebywać, czuć każdą jego komórkę, swój oddech. Trzeba przestać przed sobą uciekać a nauczyć się być obecnym w ciele.

Karolina